امروزه نگهداری از فرش‌ها به دلیل بالا بودن هزینه‌های خرید یک فرش نو بسیار پراهمیت‌تر از گذشته است. پس از خرید یک فرش نو، همواره باید در مراقبت و نگهداری از آن کوشید. با یادگیری نحوه نگهداری فرش می‌توانید سال‌ها از زیبایی این کالای ارزشمند در منزل بهره‌مند شوید.

 

قالی شویی محدوده شهرک ژاندارمری

نگهداری از فرش‌ها با استفاده‌ی مناسب از وسایل مناسب کاری آسان خواهد بود. جاروبرقی یکی از مهم‌ترین وسایل در نگهداری از فرش‌ها است. بنابراین همواره بکوشید تا حداقل هفته‌ای دو بار فرش خود را با جاروبرقی تمیز کنید تا مواد ریز و گرد و غبار در تار و پود فرش انباشته نشوند. انباشته شدن خرده‌های مواد غذایی و گرد و غبار در تار و پود فرش موجب مات شدن رنگ آن شده و ظاهر فرش، زیبایی خود را از دست می‌دهد.
نکته‌ی مهمی که باید در نگهداری از فرش‌ها مورد توجه قرار گیرد رسیدگی سریع به لکه‌ها است. باقی ماندن لکه‌ها روی فرش به معنای ثابت شدن آن‌هاست و در صورتی که این اتفاق رخ دهد، تمیز کردن لکه از روی فرش سخت‌تر خواهد شد. بنابراین در صورت ایجاد لکه، بلافاصله مواد ریخته‌شده را با لبه‌ی قاشق یا دستمال جمع کنید. سپس مقداری آب روی آن ریخته و با یک دستمال یا حوله‌ی تمیز خشک کنید. هنگام تمیز کردن می‌توانید از مواد پاک‌کننده نیز استفاده نمایید به شرط آنکه قبل از ریختن این مواد روی فرش، از بی‌ضرر بودن آن برای فرش اطمینان حاصل کنید.
اگر مجبور به قرار دادن وسایل سنگین و پایه‌های مبلمان بر روی فرش هستید، هر چند وقت یک بار مکان وسایل را اندکی تغییر دهید. در صورت ایجاد فرو رفتگی در فرش، لبه‌های اطراف آن را مالش دهید تا الیاف فرش به حالت طبیعی بازگردند.
هیچ‌گاه سر نخ‌های فرش‌ها را نکشید. برای از بین بردن آن‌ها با استفاده از قیچی، تنها کافیست قسمت بیرونی آن‌ها را ببُرید.
مطابق آنچه گفته شد، نگهداری از فرش‌ها با انجام اصولی ساده امکان‌پذیر است. اگر نگهداری از فرش‌ها به خوبی انجام نشود، طول عمر فرش به شدت کاهش یافته و در مدت کوتاهی آسیب‌های فراوانی به آن وارد می‌شوند. بنابراین علاوه بر موارد گفته‌شده، فرش‌ها نیاز به یک برنامه‌ی منظم شستشو نیز دارند. بهتر است فرش‌های خود را جهت شستشو به بهترین قالیشویی ارسال کنید. کارخانه قالیشویی رز در شهرک ژاندارمری با در اختیار داشتن پرسنلی مجرب در کوتاه‌ترین زمان، انواع خدمات قالی شویی را به شما شهروندان تهرانی عرضه می‌کند و خیال شما را بابت نگهداری از فرش‌ها آسوده خواهد کرد. در صورت نیاز به راهنمایی می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و از خدمات ارزنده‌ی ما بهره‌مند شوید.