طول عمر فرش‌های ماشینی در اثر عوامل مختلفی می‌تواند کاهش یابد. با رعایت اصول صحیح شستشو و نظافت فرش می‌توانید به خوبی از آن مراقبت کرده و سال‌ها از زیبایی آن استفاده کنید. شستشوی فرش بطور اصولی و نظافت مرتب آن مهم‌ترین عامل در افزایش طول عمر فرش است.

 

نحوه نگهداری فرش

فرش‌هایی که در خانه پهن شده‌اند همواره در معرض رفت و آمد قرار دارند و در خلال فعالیت‌های روزمره ضربه‌هایی به آن‌ها وارد می‌شود. ضربه‌هایی که اگر بطور مداوم تکرار شوند می‌توانند سبب ایجاد پارگی و پوسیدگی در فرش شوند.
فرش‌ها کالاهای بسیار گرانبهایی هستند و کوچک‌ترین بی‌احتیاطی می‌تواند خسارت چشمگیری به آن‌ها وارد کند. بنابراین مراقبت از فرش‌ها بسیار پر اهمیت است. در صورتی که به درستی از فرش‌ها مراقبت نشود، به مرور کم‌رنگ شده و رنگ خود را از دست می‌دهند. گاهی نیز نبود مراقبت‌های لازم منجر به ایجاد پوسیدگی و در نهایت پارگی فرش می‌شود.
یکی از بهترین راه‌ها برای اجتناب از این آسیب‌ها، جارو کشیدن است. کشیدن جارو برقی به طور مرتب مهم‌ترین عامل برای از بین بردن انواع آلودگی‌ها از فرش است. با انجام این کار تمام کثیفی‌های نفوذ یافته در الیاف فرش، مانند خرده‌های غذا و گرد و غبار توسط جاروبرقی به بیرون کشیده می‌شوند و ظاهری زیبا به فرش داده می‌شود. قدم زدن و ضربه زدن روی فرش، ذرات ریز و چربی‌های باقی‌مانده در تار و پود فرش را در اعماق آن می‌چسباند و به مرور باعث ایجاد پوسیدگی در آن می‌شود. نظافت مرتب فرش می‌تواند تا حد زیادی از مقدار این ذرات ریز باقی‌مانده در فرش بکاهد و در نتیجه به این صورت سلامت فرش تضمین می‌شود.
در هنگام ریختن مواد خوراکی باید بلافاصله و قبل از نفوذ آن‌ها به قسمت‌های زیرین فرش، از روی آن جمع‌آوری شوند. به ویژه هنگامی که مواد نوشیدنی روی فرش ریخته می‌شود، داشتن سرعت عمل برای پاک کردن مایعات از روی فرش بسیار ضروری است، زیرا باقی ماندن مایعات رنگی بر روی فرش و خشک شدن آن‌ها سبب تغییر رنگ فرش شده و سیمای زیبای آن را خراب می‌کند. برای پاک کردن مایعات از روی فرش ابتدا مایعات سطح فرش را با قاشق جمع کنید؛ سپس با استفاده از یک دستمال کاغذی تا حد امکان سطح فرش را خشک کنید. در نهایت از یک شوینده‌ی مناسب برای پاک کردن کامل اثر لکه از روی فرش استفاده کنید.
اگر قصد دارید از یک محلول پاک‌کننده برای از بین بردن لکه‌ها استفاده کنید، بهتر است در ابتدا مقدار کمی از آن را روی قسمتی از گوشه‌های فرش امتحان کنید تا از سلامت فرش در صورت استفاده از این محلول مطمئن شوید. در هنگام پاک لکه‌ها از روی فرش، حوله یا دستمال را روی فرش نمالید زیرا این کار سبب گسترش لکه روی فرش شده و کار را سخت‌تر خواهد کرد. در صورتی که نتوانستید لکه‌ها را از روی فرش برطرف کنید بهتر است با یک کارخانه قالیشویی حرفه ای تماس بگیرید. توصیه می‌کنیم که برای انجام این کار تأخیر نکنید، زیرا گذشت زمان باعث به ثبات رسیدن لکه‌ها روی فرش می‌شود و پاک کردنشان را بسیار مشکل می‌کند.

 

قالی شویی قلعه حسن خان

کارشناسان قالیشویی رز در شهر قدس همواره آماده پاسخگویی به نیازهای مشتریان بوده و در اسرع وقت جهت تحویل فرش‌ها و شستشوی آن‌ها در کارخانه به کمک شما می‌شتابند. جهت کسب اطلاعات بیشتر، لطفا با ما تماس بگیرید.