شماره ثبت قالیشویی : 0466117732    تلفن دفتر مرکزی: 02122148608 

مقالات

اگر مبلمان شما لک شده است، برای تمیز کردن مبلمان شما راهکارهای مختلفی وجود دارید که این بستگی به جنس مبلمان شما دارد. ابتدا می توانید با بررسی جنس رویه مبلمان شروع کنید. بعضی از مبلمان ها ممکن است دارای برگه راهنما باشند.

Aaa

 • به دنبال برگه راهنمای نگهداری مبلمان باشید

  1. معمولا در مبلمان برگه راهنما در زیر یک کوسن قرار می دهند.
  2. در این برگه ها معمولا گفته می شود که از چه شوینده و چه آب با چه درجه ای استفاده شود.
  3. دنبال نکردن این دستورعملها ممکن است که به میلمان شما آسیب جدی وارد کند

9804122

 • برای مبلمانی که در برگه راهنمای آن ها از کلمه W استفاده شده است از آب استفاده کنید

  1. حرف W مخفف کلمه Water است
  2. در این صورت شما می توانید از مواد شوینده بر پایه آب استفاده کنید
  3. یک ماده شوینده ملایم در کنار مقداری مایع ظرفشویی ایده فوق العاده ای است
  4. این نوع مبلمان راحت ترین نوع مبلمان در شستشو است زیرا با آب تمیز می شود
  5. در این نوع مبلمان می توان با رعایت نکات ایمنی از سفید کننده استفاده کرد فقط باید توجه داشت که حتما مقداری را قبل از استفاده تست کنید
  6. جاروکشی با جاروبرقی ایده خوبی برای این نوع مبلمان است

9804123

 • مبلمانی که با علامت X در برگه راهنما مشخص شده اند.

  1. پارجه این مبلمان بسیار حساس است و نباید از مواد شوینده بر پایه آب یا حلال دیگر استفاده کرد.
  2. می تواند بدون مشکل از جاروبرقی استفاده کرد.
  3. در این نوع مبلمان اگر موفق به تمیز کردن آن نشدید. روی ان جوش شیرین بریزید و بعد ان را جاروکشی کنید
  4. این کد بسیار نادر است و کمتر در مبلمان معمولی دیده می شود. مگر اینکه از جنس بسیار نادری ساخته شده باشد
  5. در این نوع مبلمان می توان در صورت نیاز از اتو کشی سرد استفاده کرد

9804124

 • برای مبلی که با حرف S استفاده شده  است 

  1. آب  و مواد شوینده بر پایه گزینه مناسبی نیستند
  2. معمولا برروی برگه راهنما نوع شوینده مورد نیاز را ذکز کرده اند. این حلال ممکن است الکل یا استون باشد.
  3. این نوع مبلمان قابل جاروکشی است

9804125

 • اگر برگه راهنما حرف WS را مطرح کرده باشد

  1. در این حالت شما می توانید هم از آب و هم از مواد حلال استفاده کنید.
  2. این نوع تگ در میان مبلمان بسیار نادر است
 • اگر برگه راهنمایی وجود نداشت چظور؟

  1. در این صورت با حاتساط عمل کنید. برای اینکه مطمان باشید که تکنیکی که استفاده می کنید باعث ایجاد لکه بیشتر روی مبلمان نخواهد شد. حتما یکبار آن را در جایی که دیده نمی شود تست کنید.

 

غبارگیری فرش عمل بسیار مهمی است که باید حتما قبل از هر بار شستشوی فرش انجام گیرد

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، ذرات ريز غبار به راحتی در هوا معلق می مانند و با کمک جریان هوا به این طرف و آن طرف حرکت می کنند.

گرد و غبار موجود در فرش را باید حتما خارج کرد

این ذرات در صورت جذب توسط هر چیزی از جمله فرش، سطح آن را کدر می کنند.

این ذرات حتی می توانند در اثر تردد روی فرش، به اعماق آن نفوذ کرده و لايه اي نازك را در داخل پرزهاي فرش ایجاد کنند. به دلیل اینکه گرد و غبار، جذب کننده خوبی برای رطوبت است، با جذب رطوبت در فرش، منجر به ایجاد لکه های در سطح آن می شوند. لکه هایی که گاه آنقدر عمیق اند که رنگ فرش را بطور کامل تغییر می دهند و حتی موجب ایجاد پوسیدگی در آن می شوند. علاوه بر اینها، مکان های مناسبی برای رشد و تکثیر انواع حشرات از جمله بید درون فرش ایجاد می کنند.

روش های از بین بردن گرد و غبار در قالیشویی

روش های مختلفی برای از بین بردن گرد و غبار از سطح فرش وجود دارند. تمیز کردن فرش با جارو برقی یکی مهم ترین روش های مقابله با گرد و غبار سطحی فرش است، اما برای زدودن گرد و غبار از اعماق فرش این روش پاسخگو نخواهد بود. همچنین هرگز استفاده از جارو های با توان بالا و جاروهای با قسمت های چرخنده توصیه نمی شود. زیرا این نوع جارو کردن علاوه بر به هم زدن طرح و نقش پرز های فرش، به مرور موجب کنده شدن آنها می شود. توصيه مي شود هر هفته يكبار پشت فرش نيز جارو شود چون اين عمل گرد و خاك را که در پشت فرش رخنه نموده اند، می زداید.  

در غبارگيري قالي و قاليچه ها هيچ گاه مانند پتو و ملافه روزانه آنها را تكان نداده و از پنجره و بالكن آويزان نكنيد . چون تكان دادن روزانه آن ها سبب شل شدن تدريجي گره ها و كنده شدن آنها از جسم فرش مي شود ( شدت خسارت بيشتر در محيط جانبي فرش بروز مي كند) و هم چنين آويزان كردن قالي و قاليچه ها علاوه بر آن كه آن ها را در معرض نزولات آسماني قرار مي دهد موجب آن مي گردد كه رنگ اين دست بافت ها نيز در اثر اشعه آفتاب به شدت تغيير نمايد.

پیشنهاد مطالعه: چگونه لکه چای را پاک کنیم؟

به دلیل اینکه گرد و غبار می توانند به اعماق فرش نفوذ کنند، توصیه می شود قبل از انجام فرآیندهای مربوط به شستشوی فرش، حتماً با استفاده از روش های مختلف غبارگیری، گرد و غبار را از فرش بزدایید. چنانچه از این مرحله صرفنظر نمایید، ذرات ریز گرد و غبار هنگام شستشو با آب تركيب شده و تشكيل لايه اي شبيه گل در اعماق تار و پود فرش مي دهند. این لایه با خشک شدن فرش محکم تر شده و در اثر کوچک ترین فشار، کشیدگی و تا خوردگی، پارگی هایی را در سطح فرش به وجود می آورد.

غبارگیری به دو طریق عمده انجام می شود:

-         غبارگيري دستی

-         غبارگیری ماشینی

روش های انجام غبارگیری:

-         فرش را به پشت روي زمين پهن كرده و با چوب به آهستگی به پشت آن ضربه مي زنند. سپس فرش را برگردانده و سطح فرش را با جاروی دستی تمیز می کنند.

-         فرش را از پشت بر روي يك شبكه توري فلزي پهن کرده و با چوب به آهستگی به پشت آن ضربه مي زنند. در اين حالت گرد و غبار از فرش خارج شده و به دلیل قرار گیری فضای خالی بين فرش و زمين امکان بازگشت ذرات گرد و غبار به فرش وجود نخواهد داشت.

-         فرش را از چهار گوشه گرفته و با حرکتی موجی در هوا تکان می دهند. این روش به دلیل کشیدگی فرش و احتمال پارگی در آن اصلاً توصیه نمی شود.

نکته: از وارد کردن ضربه های مهلک به فرش خودداری نمایید. زیرا چنانچه فرش قدیمی باشد، احتمال پارگی در آن بالا خواهد بود.

نکته: هرگز فرش را به زمین نکوبید. زیرا این عمل موجب از هم گسیختگی تار و پود آن می شود.

 

نکته: در مورد فرشهاي قديمي که احتمال پارگی در آنها بالاست توصیه می شود كه با کمک برس هاي نرم، ذرات گرد و غبار را از لابلای پرزهاي فرش بيرون آورده و سپس با جارو برقي آن را بطور کامل تمیز کنید.

قالیشویی رز در غرب تهران

قالیشویی در غرب تهران خدمات نظافتی را به مشتریان خود در مناطقی نظیر اکباتان، پونک، شهران به افرادی که به خدمات قالیشویی نیاز دارند ارائه می‌دهد.

شستشوی فرش ها و موکت ها دغدغه اصلی بانوان در نزدیکی ایام عید می باشد. با توجه به در پیش بود عید نوروز و داغ بودن بازار خانه تکانی، نکاتی را در این مطلب جمع آوری نموده ایم که جهت شستشوی انواع فرش و موکت مهم و مفید به نظر می رسند.

قالیشویی رز دارای خدمات آنلاین قالیشویی نیز هست. کافی است اگر در مناطق غربی تهران به دنبال قالیشویی آنلاین هستید از رزرو آنلاین ما استفاده کنید.

بسیاری از ما هنوز دوران کودکیمان را به خوبی به یاد می آوریم. در آن دوران، در اواخر اسفند هر سال هنوز هم سرمای یخبندان زمستان سر انگشتانمان را سوزن سوزن می‌کرد، اما با ذوق و شوق فراوان برای آب ‌بازی پاچه های شلوارمان را بالا می‌زدیم و با کاسه، قالی خیس پهن شده در کف حیاط را می شستیم. آن روزها، قالی های پهن شده در پشت بام ها، خبر از رسیدن فصل بهار می داد اما امروز با کوچک شدن فضای خانه ها، کمتر با چنین صحنه های جذابی مواجه می شویم.

روش های شستشوی سنتی علیرغم داشتن جذابیت های خاص خود، مشکلات زیادی نیز به همراه داشتند. از جمله این مشکلات می توان به مصرف بالای آب، پارگی فرش و در رفتگی ریشه ها اشاره کرد که در طی مراحل شستشوی فرش رخ می دادند. بنابراین برای جلوگیری از مشکلاتی از این دست، باید با اصول صحیح شستشوی فرش آشنایی داشته باشید. قالیشویی رز در غرب تهران در ادامه شما را با بعضی از این موارد آشنا خواهد نمود.

 

در شستشوی فرش به صورت سنتی، نکات زیر را رعایت نمایید:

 

-         در هنگام شستشوی فرش، آن را روی سطح هموار زمین قرار دهید. بهتر است زمین دارای کف سخت، سیمانی یا موزاییک باشد. اگر زمین دارای کمی شیب باشد، هنگام شستشو، جداسازی آب و کف از فرش بسیار ساده تر خواهد بود.

 

-         از جریان آب با حرارت معمولی استفاده شود.

 

-         به دلیل اینکه مواد پلاستیکی، گره ها و تار و پود فرش های ماشینی را تشکیل می دهند، در صورت استفاده از آب داغ برای شستشوی این نوع فرش ها، پس از شستشو، نرمی و لطافت خود را از دست می دهند. آب داغ همچنین موجب رنگ دادن فرش های دستباف می شود.

 

-         به هیچ وجه از شوینده های اسیدی و قلیایی برای از بین بردن لکه ها از روی سطح فرش استفاده نشود.

 

-         از ریختن آب زیاد روی فرش و غرق کردن آن در آب بپرهیزید. این کار می تواند موجب رنگ باختن فرش شده و رنگ قسمت های تیره تر را در قسمت های روشن تر ادغام کند.

نکات دیگری که می‌توان در هنگام شستشوی فرش توجه داشت

 

-         در صورتیکه متوجه رنگ دادن فرش شدید، پس از شستشو، هرگز آن را به صورت لول شده در نیاورید. زیرا به دلیل حیس بودن فرش، رنگ های بخش های مختلف آن در هم ادغام می شوند و نمای زشتی به فرش می دهند.

 

-         پس از شستشوی فرش آن را کاملاً آبگیری نموده و با پارو به آرامی آب را از پرزهای آن خارج کنید.  

 

-         پس از آبگیری فرش و از بین رفتن بخش اعظم آب فرش، فرش نیمه مرطوب را از پشت، در سایه پهن کنید تا در معرض هوا قرار گرفته و خشک شود.

 

-         هرگز فرش ها را در معرض نور مستقیم خورشید پهن نکنید. نور خورشید خیلی سریع فرش را دچار رنگ پریدگی می کند.

 

-         پس از اتمام مراحل خشک شدن فرش، با یک جاروی یا برس، آن را به سمت خواب فرش جارو یا برس بزنید تا طرح ها و نقوش فرش با قرارگیری در جای خود، زیبایی مثال زدنی فرش را به آن بازگردانند.

 

-          برای خشک کردن فرش، هیچگاه از وسایل حرارتی با حرارت بالا، مانند بخاری استفاده نکنید. زیرا این کار موجب خوابیدن پرز های فرش شده و در بعضی نقاط، سطح آن را نا هموار می کند.

 

 

جستجو در مطالب قالیشویی